Bolest ucha

Zánět středního ucha

Příznaky

– dítě (nejčastěji 1-7 roků) je zahleněné, má teplotu až horečku, sahá si na ucho, pláče, při perforaci bubínku můžete pozorovat výtok z ucha

Co můžete udělat Vy

– podat analgetika (Nurofen), vyčkat cca půl hodiny na efekt. Když začne dítě bolet ucho, nevyrážejte hned na pohotovost, podejte analgetika a vyčkejte. Lékař často diagnostikuje jen počínající zánět, předepíše kapky (mají spíše doplňkový efekt) – důležitější je Nurofen, péče o rýmu. Riziko zanedbání stavu při několik hodin trvající nemoci je minimální.

Přesto zánět nepodceňujte: při 2 dny trvajícím zánětu ucha s výtokem, horečkami vyhledejte ORL lékaře.

V čem Vám pomůže lékař

– při ošetření můžeme dítěti od akutní bolesti promoci tzv. „píchnutím“ – paracentesou bubínku – při kterém vyteče hnis ze středouší – a dítěti se uleví. Dle toho, jak je dítě staré, jestli je zánět hnisavý apod. může lékař nasadit ATB – ty ale zaberou často až za 2-3 dny. Kapky do ucha se píší při počínajícím zánětu, mají pouze podpůrný efekt.

Dítě bude potřebovat Vaší klidnou a rozvážnou podporu. Propíchnutí bubínku bývá bolestivé, ale naší snahou je zákrok provést co nejrychleji. Proto Vás budeme žádat o spolupráci při zafixování dítěte, abychom mohli pracovat co nejrychleji a nejbezpečněji pro dítě.

Riziko píchnutí ucha

– pro bubínek píchnutí ucha není ideální, nicméně jedná se o menší zlo, než zákrok v indikovaných případech neprovést – může dojít k jizvení za bubínkem s poškozením sluchu, nemluvě o pokračujících bolestech dítěte, nutnosti opakované ATB léčby apod., velmi často bubínek praskne tlakem sám a dojde k jeho většímu poškození než u provedení paracentesy.

Prevence

– zánět vzniká jen u dětí s rýmou – tj. pokud rýmu nemá, zánět nedostane. Proto je velmi důležitá prevence – smrkat, odsávat, ev. přechodně nosní kapky, zdravý životní styl – péče o imunitní systém

– při alergické rýmě jsou doporučovány léky na alergii, ev. nosní spreje s kortikoidy. Dnes je již součástí očkování také vakcína proti pneumokokům – chrání ovšem jen proti jedné bakterii (zánět je způsoben i dalšími bakteriemi a hlavně viry).

– při trvalé úporné rýmě a častých zánětech ucha je ve 3 letech věku dítěte zvažována adenoidektomie (odstranění „nosní mandle“), lékař pomocí optiky určí, zda je výkon indikován a navrhne Vám další postup

Zánět zevního ucha (bolest ucha v létě)

Zánět kůže zvukovodu, který vzniká po mechanickém podráždění kůže zvukovodu (čištění uší), ve vlhkém prostředí a teplu – nejčastěji v létě při koupaní se v bazénech.

Příznaky

– bolest ucha na dotek a při manipulaci s boltcem, může být i zvýšená teplota, svědění, výtok, porucha sluchu, zalehnutí ucha

Co můžete udělat Vy

– akutní pomocí je Paracetamol 500mg či jiné léky proti bolesti Ibalgin atd.

V čem Vám pomůže lékař

– předepíše dezinfekční, ev. antibiotické kapky do ucha, při výrazném otoku a teplotách ATB v tabletách
– ucho vyčistí, případně vypláchne léčivou směsí